Říjen 2011

Kreslení do písku

30. října 2011 v 16:42 | Therine |  Zajímavosti
Nádherné.
Umění ledabylými hody písku vykreslit tváře postav, pouhým odstraněním dvou zrníček změnit úsměv na pláč je samo o sobě velkolepé a dech beroucí,ale když se snoubí silný příběh jednoho národa zmítaného válkou s něčím tak uměleckým, jsou slzy dojetí doopravdy na místě.
Myslím,že ten příběh se dá plně pochopit,i když jejich jazyku nerozumím.Pak mi to ovšem mamka převyprávěla a přiznám se,že mi vyhrkly slzy.A to jsem to viděla napočtvrté.Dělá to hlavně ta atmosféra,to umění,to,jak to ta dívka prožívá i kdžy o tom sama nemůže přímo vědět.

Vzhůru do toho zatraceného institutu!

30. října 2011 v 16:34 | Therine |  Můj praštěný deník
Prázdniny končí,vše se vrací do svých obvyklých kolejí.
Je čas rozloučit se se vstáváním na desátou,dát sbohem všem těm příjemným chvílím strávených bez zapojení mozkové činnosti a přivítat krutou realitu v podobě školy.Těším se.Úplně nejvíc asi na tu čtyřku (prosím,jen ať to není pětka!) z bižule,na kterou jsem se učila přes hodinu.O něco vlažnější je těšení na jedničku z matiky,na kterou jsem se učila dvě minuty během hodiny ZSV.Prostě a jedndouše škola začíná,vše se rozjíždí podzimní prázdniyn představovaly jen takovou malou tečku na uvítanou,něco abychom si připomněly ty blahodárné dva měsíce plné lenošení.Zpátky na zem.
Ale jo.
Zjišťuju,že se vše dá přežít s optimisticky nuceným úsměvem.Zaprvé se lépe učí.(ale fakt,mě doopravdy bavilo představovat si,jak viry napadají mé buňky)Zadruhé se tím naštve hrozná spousta lidí. Mimo jiné i emaři,kteří nasazují své sady nálady úplně všude,v druhé řadě ty,kteří nestíhají protože vám závidí,že vy stíháte (nebo si spíš myslí,že když se smějete tak to přeci musíte nějak stíhat) nemluvě o tom,že na hezký úsměv se lepí jen hezké věci.
Věřím tomu.

Protože jinak se nebudu moct usmívat.

Moderní umění

27. října 2011 v 19:07 | Therine |  Můj praštěný deník
Nenadálé volno bylo využito nejen k lenošení a dělání všech těch neobyčejně obyčejných věcí,na které obvykle nená čas,ale také na jistý kulturní zážitek.Ano vážení,spolu se svou výtvarně založenou třídou jsem jela na Kampu, podívat se na nově zbudované muzeum Moderního umění,kterému dala Meda Mládková novou podobu.

První částí byl oshlédnutí samotného muzea.Musím se přiznat,že moderní umění se mi hluboce příčí. Když se podíváte na ostatní,starší styly,mám pocit žě z nich sálají určité dovednosti.Každý,dko něco tvořil musel něco umět,musel v něčem vynikat. Moderní umění dává dle mého názoru šanci každému,neboť jak tvrdí naše učitelka na výtvarnou výchovu, umění vždy odráží stav společnosti a především život šlechty.Baroko je hoosné a dramatické,šlechta byla bohatá,tloustla obrazy se stávaly kulatějšími.A dnes?Nemáme žádnou šlechtu,umění je přístupné všem,proto bylo v muzeu nalezelo i cosi,co nejvíc ze všeho připomínalo zasádrovanou tyčku.Promiňte,ale to umím taky.Možná né tak dokonale bělostné,ale umím.

Therine doporučuje

22. října 2011 v 21:41 | Therine |  Více o mě
Asi jste si všimli,že poslední dobou nejsem na blogu zrovna často. Mám na práci spoustu dalších veledůležitých činností, kromě všeobecně uznávaného vzdělávání taky oddychové aktivity pro mozek.A právě to,co mě poslední dobou uvádí spíše do pohody než do klidu (protože poté,co napíšu že na seznam patří i sportování by klid nebylo to pravé slovo) a to,co odvádí mou pozornost od každodení otravnosti a povzbuzuje náladu jsem se rozhodla sepsat. Koneckonců,proč bych měla mít dobrou náladu jen já :-)

Prvním bodem je jednoznačně čtení.Tato mozku bohulibá činnost mě zaměstnává poslední večery a musím uznat, že občas neškodí rozšířit si obzory.Právě teď čtu anglické Ďáblovo kopyto od koho jiného než od slavného otce Sherloka Holmese, Sira Arthura Conana Doyla.Doporučit mohu ale i cokoliv jiného.Podle vašeho vkusu radím,vzít knihu,číst a relaxovat. Pro ty,kteří by snad měli raději podobný,trošku brutálnější žánr jako já doporučuji "Na ostří čepelí" od Miroslava Žambocha. Jo,napsal to Čech a jo,je to dokonalý.

Druhým nepostradatelným bodem je cvičení.Když už jsme si navnadili mozek,je třeba pečovat také o tělo. Navíc nějakých dalších pár endorfinů rozhodně neuškodí. Poslední týden jsem vynechávala tuhle část,zato dneska jsem pilně dřela a musím vám oznámit,že ten pocit po dobře provedené práci,po dobře protáhlém těle je úžasný.

Jako poslední lék na uspěchaný svět tu mám hudbu.Výhodou je všudypřítomnost,přece jen si nemůžete během přestávky skočit zaplavat,na druhou stranu sluchátka už má snad každý.Zavřít oči apřenést se do světa lahodných melodií je požitek,který si musím každodenně dopřát.

A co povzbudí vás?

Úryvek kultury

14. října 2011 v 20:09 | Therine |  Úvahy na téma...
Asi začínám chápat,proč tolik lidí považuje Shakespeara za génia v oblasti poezie.Začetla jsem se do jeho sonetů a docela mě to oslovilo.Ale pravý důvod,proč jsem si sehnala nejen sonety ale i další jeho divadelní díla,byl krátký úryvek přeložený Martinem Hilským,který jsem objevila v literatuře.

Čtyřicet zim až oblehne tvé skráně,
až surově ti zryje hebkou líc,
až zbudou ti jen hadry rozedrané
z livreje mladých let-a jinak nic
(...)
(William Shakespeare,přeložil Martin Hilský)

Mě fotit nebudeš!

10. října 2011 v 21:26 | Therine |  Zaostřeno foťákem
Jedna z vtipných momentek mých koček.Ony nejen,že nejsou zrovna dvakrát trpělivé,navíc co se týče svých snímků, vždy sabotují všechny mé snahy o jejich zvěčnění.

Život si poklidně plyne

9. října 2011 v 21:38 | Therine |  Můj praštěný deník
Přestože poslední dobu netrávím na blogu ničím jiným než tím,že dvakrát do měsíce přidám jakousi parodii na hluboké zamyšlení a vyetáhnu dvě tři momentky z foťáku,nějak mě to netrápí.Blog nechám volně proplouvat a vyhovuje mi to. Spolu s podzimem a zimou přichází krušné doby i sem,ale zatím nám to tu Slunce stále prosvětluje :-)
Zkrátka a dobře mám spoustu starostí v reálném světě,takže nemám zrovna spoustu času na trávení virtuálního světa zde.Píšu jen když mám čas a náladu a podle toho se také odvíjí počet článků.Prvák je děs,ale začínám se orientovat. Naštěstí.
Berte to jako pozdrav uštvaného studenta,který se přes všechny nesnáze usmívá!

Bude hůř

8. října 2011 v 21:09 | Therine |  Úvahy na téma...
Anebo už je?
Zdá se to jenom mě nebo se to s dnešním světem řítí dolů stále rychleji a rychleji?A teď nemám na mysli nic jiného než chování lidí.Poslední dobou se ve zprávách a dokonce i v mém okolí dějí nehody stále častěji,lidé ubližují druhým stále častěji,mrtvých přibývá a vše se zhoršuje rapidním tempem.Nedávno jsem na to upozornila spolužačku,a byla jsem docela překvapená,když mi k výčtu nepokojů,které se tu dějí přidala dalších pět.

Já tak miluju ty nový chytrý zákony!

1. října 2011 v 21:15 | Therine |  Úvahy na téma...
Obzvlášť když jsou plné tak chytrých a inteligentních věcí a týkají se toho,jak učinit náš svět spravedlivějším.

Ale dost bylo ironie,pojďme se podívat na to jedno schválení zákonu,které mi opravdu hnulo žaludkem. Předpokládám, že čtenáři mého blogu pochopili,že jsem na střední (i když se občas chovám dětinsky) a proto mne tento zákon namíchnul o to více.

Zkráceně jde o to,že si za každý semestr na vysoké škole bude naše státní kasa účtovat kolem 20 tisíc.Senzace že?
Samozřejmě je to velice inteligentní návrh za předpokladu,že chcete,aby na vysokou šli jen ti bohatí.Jistě,budou muset složit přijímačky,ale pokud se na školu nepřihlásí chudí-chytří kteří na to prostě nemají,zbyde to je na bohaté-chytré a bohaté-blbé.Je opravdu úctyhodné,aby ti,kdo na tu školu prostě nemají museli kdo ví kde zadupávat svůj talent do země jenom proto,že páni politici tak rozhodli.

Ale pro ně je přece 20 tisíc nic že,to je něco co si nějaký chudý student(ale co chudý,vždyť pochybuju že i střední vrstva si někde syslí dvacet tisíc na jeden ssemestr!) může kdykoliv a kdekoliv sehnat.A nikoho nezajímá,že tolik třeba nevydělávají ani jeho rodiče.

Grr....
Jsem příliš naštvaná než abych mohla pokračovat v článku.
"Prosím,prokažte že nejste zas až tak tupí páni a politici a udělejte s tím něco!"